Den proti homofobii, bifobii a transfobii!

17. května slavíme IDAHOBIT – Mezinárodní den proti homofobii, transfobii, bifobii a diskriminaci intersex osob! Co to znamená? 

Od roku 2004 v tento den upozorňujeme na to, že si LGBTQIA+ lidé zaslouží žít život v respektu, hrdosti a bezpečí před útoky a jednáním motivovaným nenávistí k menšinám. V tento den stojíme při sobě a chceme vyzvat i ostatní k vyjádření podpory queer a trans komunitě. V tento den přicházíme s osvětou, jak navenek směrem k našim allies, tak i pro lidi z naší komunity. Je totiž důležité, abychom si i my sami uvědomilyi, že si zasloužíme respekt a ochranu svých práv, jen tak jich můžeme docílit. 

A jaká jsou naše práva se dočtete v jedné z kapitol naší nové příručky Průvodce tranzicí pro trans* lidi, kterou vám chceme dnes představit a kterou najdete ke stažení zde:

Právo rozhodovat o svém těle. Vaše tělo patří jenom vám. Nikdo vás nemůže nutit do změn, které si nepřejete, ani do operací, které nechcete.

Právo na informace. Vaše tranzice by měla být transparentní a lékař by vám měl poskytnout relevantní informace a nabídnout různé možnosti. 

Všechno má svůj čas. Nikdo vás nemůže nutit do něčeho, na co nejste připraveni. Tranzice je pro každého individuální a nezáleží na tom, kdy podstoupíte jakou operaci, jestli ji podstoupíte nebo jestli se rozhodnete využít hormonální terapii. 

Právo být respektován*a. Nikdo vás nemůže diskriminovat na základě vašeho genderu nebo sexuální orientace. 

Právo na soukromí. Nikdo nemá právo zjišťovat vaše staré jméno, které už nepoužíváte, nebo se ptát na další citlivé otázky ohledně operací apod. 

Právo zvolit si své jméno. Jmenovat se můžete v podstatě, jak chcete, jedinou podmínkou je, aby vaše zvolené jméno již někde ve světě existovalo a aby bylo genderově neutrální, pokud ještě nemáte dokončenou úřední změnu pohlaví.