Jak probíhá „oficiální“ tranzice v ČR?

Každý proces tranzice je jedinečný a individuální. Každý člověk má jiný cíl a představu, jak daleko chce v tranzici postoupit. Abychom na tuhle otázku mohli*y uspokojivě a jednoduše odpovědět, popisujeme proces úřední tranzice v ČR. Pokud něco z tohoto procesu z jakéhokoliv důvodu nechcete podstoupit, neznamená to, že nejste “dost” trans, nebo “dost” nebinární. Každý*á z nás je jedinečný*á s jedinečnými potřebami a je jen na nás, jak budeme žít svůj život.

Prvním krokem je návštěva sexuologie, která se zabývá tématikou transgender a nebinárních lidí. Stačí se pouze objednat, nepotřebujete žádanku ani doporučení. Každé pracoviště má však k trans a nebinárním lidem jiný a specifický přístup, který převážně vychází ze zastaralých odborných poznatků. Většina sexuologů v ČR také nedokáže vyjít vstříc nebinárním lidem a tak je odmítají. Existuje ale naštěstí několik výjimek. Informovat se o péči v rámci daného pracoviště můžete např. na FB skupinách pro trans a nebinární lidi. Na sexuologii by s vámi v každém případě měli jednat důstojně, nenutit vás do zbytečných a degradujících vyšetření, jako je vyšetření vzrušivosti (pletysmograf), vyšetření nahého těla pohledem či pohmatem a dalších vám nepříjemných úkonů, vyjít vstříc vaší individuální situaci a poskytnout vám možnost volby a čas, který na svou tranzici potřebujete.

Po prvním pohovoru budete na svou sexuologii pravidelně docházet. Během těchto návštěv dostanete několik žádanek na odběry a endokrinologická vyšetření, které mají za účel zjistit, zda vám bude vyhovovat plánovaná hormonální terapie. Tato fáze vám již může dodat více kuráže postupně obeznámit své okolí s tím, že jste transgender nebo nebinární.

Po několika měsících pravidelných kontrol dostanete žádanku na vyšetření u klinického psychologa, který má posoudit, jestli jste “skutečně” trans – potvrdí sexuologií navrženou diagnózu. Zároveň dostanete ze sexuologie doporučení, díky kterému vám na matrice změní vaše jméno a příjmení na neutrální. Následně si můžete zažádat o nový občanský průkaz a ostatní doklady s neutrálním jménem. 

Jak probíhá změna na matrice a jak se tvoří neutrální jména?

Pokud ošetřující psycholog usoudí, že vám vyhovuje život ve vámi zvolené roli a vaše endokrinologická vyšetření budou v pořádku, postupujete do fáze hormonální léčby.

Hormonální přípravky slouží k tomu, abyste se cítili lépe ve svém vlastním těle a ve vztahu ke svému okolí.

Trans muži a maskulinní lidé berou hormon testosteron. Díky němu z těla zmizí ženský hormon estrogen, prohloubí se hlas, narostou vousy, zastaví se menstruační cyklus, změní se rozložení tukové a svalové hmoty, může začít docházet k plešatění. Obvykle se podává v injekcích, ale existují i testosteronové pilulky, gely a náplasti.

Trans ženy a femininní lidé berou hormon estrogen a navíc také blokátor testosteronu. Díky těmto dvou přípravkům přestane v těle působit mužský hormon testosteron, zvětší se prsa, dojde ke změně rozložení tukové a svalové hmoty, zastaví se produkce spermatu a může dojít k poruchám erekce. Podává se v tabletách, injekcích, spreji, gelech a náplastech.

Více o hormonální terapii pro trans ženy a trans fem lidi se dočtete zde.

Více o hormonální terapii pro trans muže a trans masc lidi se dočtete zde.

Veškeré tělesné změny vlivem hormonů nastávají postupně v rámci několika měsíců až let, do velké míry je to individuální záležitost. Pokud se rozhodnete pro operativní změny, dostanete po roce od nastoupení hormonální léčby na sexuologii doporučení ke komisi MZČR, která pojišťovnou hrazené chirurgické zákroky u trans lidí, vč. operace změny pohlaví, schvaluje.

Pokud komise MZČR, která se skládá ze sexuologů, zástupců ministerstva a právníků a je víceméně formalitou v procesu, vaši žádost schválí, můžete se přímo na chirurgii objednat na chirurgické zákroky v rámci tranzice (mastektomii – tj. odstranění prsou, hysterektomii – odstranění dělohy a případně následnou faloplastiku u trans mužů a trans maskulinních osob, na orchiektomii a vagionoplastiku u trans žen a trans femininních osob), které jsou hrazeny vaší pojišťovnou.

Jak se připravit a přihlásit na komisi? Co vše obnáší?

Po zákroku, který podle zákona zahrnuje i sterilizaci (odstranění pohlavních orgánů jako jsou varlata, či děloha a vaječníky) si na základě potvrzení o jeho provedení můžete ve všech dokumentech změnit úřední pohlaví (gender). Zároveň budete mít možnost si změnit jméno na kýžený ženský nebo mužský tvar. Zákonnou podmínkou těchto změn je však pro osoby v manželství nebo v registrovaném partnerství nutnost ukončení tohoto svazku – rozvodu, v ČR totiž nejsou tyto dva typy svazků právně na stejné úrovni.

Průvodce tranzicí pro trans* lidi

Průvodce tranzicí pro trans* lidi přináší přehled medicínských i úředních možností tranzice pro Vás i Vaše klienty. Obsahuje rovněž užitečné tipy a rady, jak tranzici v ČR co nejlépe zvládnou