JAK NA KOMISI?

Pro úřední změnu pohlaví je v ČR stále potřeba podstoupit operativní zákroky, které vedou ke kastraci. Povolení těchto zákroků schvaluje Odborná komise, která sídlí v Praze. Samotná komise je spíše formalitou v celém procesu a nemusíte se nijak bát, jestli jste splnily*i všechny náležitosti. Kdy komise zasedá? Co vše je k ní potřeba? To si řekneme v následujících řádcích.

Co je to ta komise?

Celým názvem Odborné komise pro provádění změny pohlaví transsexuálních pacientů se skládá ze sexuologů, zástupců ministerstva a právníků. Zasedá několikrát do roka v Praze. Termíny komisí jsou dostupné na webu MZČR. Komise schvaluje žádosti o operativní zákroky, které jsou potřebné k úřední změně pohlaví (mastektomie, faloplastika, vaginoplastika, orchiektomie aj.)

Co je potřeba k žádosti na komisi?

Jestli chcete jít ke komisi, musíte mít za sebou alespoň rok hormonální terapie a života jako osoba vašeho právoplatného genderu. Dále musíte k žádosti doložit psychologické vyšetření a posudek ze sexuologie. Tyto zprávy nesmí být starší 3 měsíců k datu konání komise. Žádost může za vás zaslat váš*e sexuolog*sexuoložka, nebo vy doporučeným dopisem na adresu: Komise pro provádění změny pohlaví transsexuálních pacientů, Odbor zdravotní péče, Ministerstvo zdravotnictví, Palackého nám. 4, 128 01 Praha 2.

Vzor žádosti ke komisi.

Jak komise probíhá?

Jako potvrzení vaší žádosti obdržíte poštou pozvánku ke komisi – na přesný čas. Na komisi vás představí, položí vám pár otázek – např. Jak přijímá vaši tranzici rodina? Čím se živíte? Co bylo na tranzici nejhorší? Proč chcete podstoupit operativní zákrok? Pak vás seznámí s možnými riziky operativních zákroků. Po krátké poradě za zavřenými dveřmi si vás pozvou zpátky a seznámí vás s rozhodnutím. To vám bude poté také zasláno poštou. Tento dokument pečlivě uschovejte, budete jej potřebovat při domlouvání chirurgů pro vámi zvolené operace. Poznamenáme, že rozhodnutí komise platí pouze dva roky, ale jakmile začnete s některým se zákroků, tak jeho platnost není limitovaná. Rozhodnutí komise lze na vaši žádost ale také prodloužit. Jak na to se dozvíte zde.

Jak prodloužit rozhodnutí komise?