Vztahy na pracovišti

Trans i nebinární lidé jsou bohužel častěji než cis lidé ohroženi nezaměstnaností, což vyplývá i z výsledků našeho průzkumu, který jsme realizovali v roce 2018. Je to dáno tím, že pro transgender i nebinární lidi bývá těžké si zaměstnání najít nebo po coming-outu udržet.

Máte-li na pracovišti trans nebo nebinární kolegu nebo kolegyni, respektujte jejich identitu. Podle potřeby dané osobě změňte vizitku či mailovou adresu a umožněte používání toalety/šatny atd. dle jejího nebo jeho přání.

Někteří lidé si přejí, aby se ostatní dozvěděli o jejich identitě právě od nich, jiní jsou raději, když to ostatním sdělí jiná osoba na pracovišti, například nadřízený nebo nadřízená. Nejlepší je tyto věci probrat osobně na důvěrné schůzce a dohodnout se na postupu. Jiní lidé si například coming-out přát nebudou. Je to naprosto v pořádku.

Je možné, že budete mít vy nebo ostatní zaměstnanci a zaměstankyně na pracovišti spoustu otázek ohledně transgender identity či nebinarity. To je naprosto v pořádku, nicméně je lepší tyto otázky směřovat jinam než na osobu, která zrovna prochází tranzicí a nemusí se cítit úplně komfortně při dovzdělávání ostatních.

Orientujte se podle jejich přání

Trans kolega nebo kolegyně vám nejspíš řeknou, jak chtějí být oslovováni, jaká chtějí používat zájmena, atd. Tyto informace se můžou během tranzice změnit (někdy lidé například používají „neutrální“ jméno a později přejdou k jinému tvaru). Jejich přání by pro vás každopádně v tomhle ohledu mělo být hlavní vodítko.

Dokonalost není nutná, stačí upřímná snaha

Vaše kolegyně nebo kolega dobře ví, že si na změnu nejspíš budete chvíli zvykat a můžete se občas přeřeknout, použít nesprávné zájmeno a podobně. Zásadní ale je, aby z vás byla cítit upřímná snaha. Ta se totiž pozná. Když se spletete, nejlepší je se krátce opravit a říct „promiň“ – není potřeba situaci rozmazávat.

Zajímejte se i jinde

Vaše kolegyně nebo kolega se chce hlavně v klidu soustředit na práci, stejně jako vy. Navíc, vysvětlovat intimnosti ze svého života často není příjemné. Pokud tedy máte otázky k trans problematice, zkuste nejdřív hledat odpovědi na internetu – klidně se můžete zeptat třeba nás. A když už se budete ptát osobně, nenaléhejte a dejte danému člověku prostor.

Postavte se na jejich obranu

Když má někdo jiný na pracovišti posměšné a urážlivé poznámky, například za zády dané osoby, ozvěte se. Dejte najevo, že to není v pořádku. Pokud je váš trans kolega nebo kolegyně u toho a brání se, ukažte, že jste na jejich straně.

Chce to ohleduplnost

Tohle by měla být samozřejmost, ale je důležité to zmínit: Nezírejte a odpusťte si i jiné dětinské reakce. Nikdo si nechce připadat jako zvířátko v ZOO.

Zkrátka a dobře, berte trans člověka jako samostatnou osobnost, která si zaslouží základní respekt a ohledy. Pravděpodobně zjistíte, že celá situace není zdaleka tak komplikovaná, jak se vám původně zdálo