Jak začít s tranzicí a kde najdu pomoc?

Prvním krokem ve vaší tranzici by mělo být vaše rozhodnutí. Pro řadu trans lidí je to asi nejnáročnější část celého procesu. V takovou chvíli se můžete cítit zmateně a zranitelně a rádi*y byste, aby vás ve vašem rozhodnutí někdo podpořil. Ideální je obrátit se na:

Podpůrné skupiny Trans*parentu – podpůrné skupiny bývají vyhlašovány na Facebooku a jsou uvedeny v kalendáři na homepage webu. Zpravidla se konají dvě středy v měsíci (jedna offline – zatím pouze v Praze, a jedna online – je možné se připojit odkudkoliv). Společná setkání a další akce se ovšem konají i v Brně, kde domluva probíhá na FB skupině Transparent Brno, a v Ostravě pod hlavičkou Trans*parent Ostrava.

Trans*parent poradna – pokud potřebujete s něčím poradit, můžete se obrátit i na naši poradnu přes e-mail. Pro kontaktní údaje nám prosím napište na e-mailovou adresu info@transparentprague.cz.

Poradna Sbarvouven – poradenský web pro lidi, kteří hledají svou genderovou identitu a/nebo sexuální orientaci, řeší coming out a jakékoliv věci, které s ním mohou souviset. Vyberete si někoho z trans či jiných mentorů/ek a kontaktujte je přes anonymní chat, ať už hledáte radu, podporu nebo se jen potřebujete vypovídat.

V tranzici vám může také poradit i někdo další z trans lidí. Na Facebooku funguje mnoho transgender a nebinárních skupin, kde se můžete na členy a členky obrátit s dotazy a s žádostí o pomoc či radu. Upozorňujeme ovšem, že v některých skupinách se kvůli kategorickému přístupu jiných členek či členů a nastavené úrovni komunikace nemusíte cítit dobře, pak své členství ve skupině raději zvažte, podpora a vlídné přijetí vaší identity a jejího vyjádření je totiž to nejdůležitější.

V neposlední řadě můžete využít odborných služeb věnujících se transgender a nebinární tématice, ať už se jedná o služby v oblasti terapie, psychologie, psychiatrie nebo sexuologie. Pro většinu trans lidí je návštěva sexuologie zásadní, jelikož pouze tam mají pravomoc nám předepsat hormony, vydat potvrzení ohledně změny jména pro matriku nebo dát doporučení ke komisi, která schvaluje chirurgické změny.

Pro věřící trans a nebinární lidi je často náročné o tomto tématu mluvit se svými věřícími přáteli, knězem, nebo zpovědníkem. Duchovní podporu nabízí ekumenické společenství LOGOS, které je otevřené i transgender a nebinárním lidem.

Průvodce tranzicí pro trans* lidi

Průvodce tranzicí pro trans* lidi přináší přehled medicínských i úředních možností tranzice pro Vás i Vaše klienty. Obsahuje rovněž užitečné tipy a rady, jak tranzici v ČR co nejlépe zvládnou