Jak začít s tranzicí a kde najdu pomoc?

Prvním krokem ve vaší tranzici by mělo být vaše rozhodnutí. Pro řadu trans lidí je to asi nejnáročnější část celého procesu. V takovou chvíli se můžete cítit zmateně a zranitelně a rádi*y byste, aby vás ve vašem rozhodnutí někdo podpořil. Ideální je se obrátit na:

Podpůrné skupiny Trans*parentu – podpůrné skupiny bývají vyhlašovány na facebooku a jsou uvedeny v kalendáři – link – zpravidla se konají dvě středy v měsíci (jedna offline – zatím pouze v Praze, a jedna online – je možné se připojit odkudkoliv). Společná setkání a další akce se ovšem konají i v Brně (facebook odkaz) a v Ostravě pod hlavičkou Trans*parent Ostrava (facebook a IG odkaz). 

Trans*parent poradna – pokud potřebujete s něčím poradit, můžete se obrátit i na naši poradnu přes e-mail. Pro kontaktní údaje nám prosím napište na e-mailovou adresu info@transparent.cz.

Poradna Sbarvouven – poradenský web pro lidi, kteří hledají svou genderovou identitu a/nebo sexuální orientaci, řeší coming out a jakékoliv věci, které s ním mohou souviset. Vyberete si někoho z trans či jiných mentorů/ek a kontaktujte je přes anonymní chat, ať už hledáte radu, podporu nebo se jen potřebujete vypovídat.

Dále vám s vaší tranzicí může pomoci jakýkoliv trans člověk. Na Facebooku funguje mnoho transgender a nebinárních skupin, kde se můžete na všechny členy obrátit s dotazy a s žádostí o pomoc, či radu.

V neposlední řadě můžete využít služeb jakéhokoliv odborníka, který se věnuje transgender a nebinární problematice, ať už se jedná o terapeuta, psychologa, psychiatra, nebo sexuologa. Pro většinu trans lidí je návštěva sexuologa zásadní, jelikož pouze oni mají pravomoc nám vydat potvrzení ohledně změny jména pro matriku, předepsat hormony nebo dát doporučení ke komisi, která schvaluje chirurgické změny.

Pro věřící trans a nebinární lidi je často náročné o tomto tématu mluvit se svými věřícími přáteli, knězem, nebo zpovědníkem. Duchovní podporu nabízí ekumenické společenství LOGOS, které je otevřené i transgender a nebinárním lidem.