Hormonální terapie – trans ženy a trans femininní osoby

Hormonální terapie (v ang. HRT – Hormone Replacement Therapy) u žen je proces, při němž se za pomocí umělých látek snaží dosáhnout feminizace těla. Podstupují ho především trans ženy, ale měl by být umožněn všem lidem, kteří touží po změně těla k femininnímu vzhledu, např. nebinárním lidem.

Každé lidské tělo v sobě má „mužský“ hormon testosteron a „ženské“ hormony estrogeny. Testosteron dává tělu mužské rysy a estrogeny ženské. Chcete-li začít měnit své tělo k více ženskému vzhledu, je potřeba potlačit hladiny testosteronu a zvýšit hladiny estrogenů. Nesmíme také zapomenout na hormon progesteron, u nějž se spekuluje, že v pozdějších fázích hormonální terapie napomáhá zakulacení prsou a dokončení jejich růstu. Mimo jiné může i zvýšit libido. Bohužel ho předepisují jen některé*ří sexuoložky*sexuologové.

Přípravky v ČR

V ČR se nejčastěji předepisuje Estrofem v kombinaci s Androcurem. Estrofem obsahuje hlavní formu estrogenů a tedy zvyšuje jejich hladiny v těle. Androcur potlačuje tvorbu testosteronu. Lze je získat pouze po obdržení diagnózy HA60 (dříve F64, potvrzuje, že daná osoba je trans), konzultaci se sexuologem a podrobném rozboru krve.

Estrofem se běžně předepisuje v dávce 4 mg na den, tedy dvě pilulky. Androcur se předepisuje okolo dávky 50 mg denně. V případě nízkých hodnot estrogenů po užívání Estrofemu vám může být navržena i injekční aplikace, v ČR se předepisuje neofolin. Oproti Estrofemu nabízí vyšší hladiny estrogenů a není třeba jej užívat každý den, nýbrž každý pátý den. Mezi méně užívané metody aplikace lze zařadit i užívání estrogenových krémů či náplastí a sprejů. K dalším přípravkům obsahující estrogeny patří např. gel Oestrogel, náplasti Estrahexal a sprej Lenzetto. Při užívání hormonální terapie by se mělo cílit k dosažení hodnot hladin hormonů v tělech cis žen. Estrogeny by se měly pohybovat ideálně v rozpětí okolo 200 pg/ml (735 pmol/L) (hodnoty cis žen dosahují velkého rozpětí, nicméně tyto hodnoty jsou pro efektivní účinky HRT dostačující) a testosteron mezi 15-70 ng/dl (0,5 nmol/L-2,4 nmol/L). Není zdravé mít testosteron na nule, každý člověk potřebuje ke správné funkci těla oba hormony.

Estrogeny berou obvykle trans ženy a trans femininní osoby do konce života. Blokátor Androcur se vysazuje po podstoupení operativní sterilizace nebo v případě vysokých hodnot estrogenů v těle, kdy není jeho užití potřeba.

Jak správně aplikovat hormony?

Účinky HRT

Mezi účinky užívání Estrofemu či Neofolinu (a dalších) patří růst prsou (velikost závisí především na genech), zjemnění kůže, ukládání tuku na typicky ženská místa, rozšiřování pánve (možné pouze do zhruba 25 let) a prořídnutí ochlupení na těle. Možné jsou i mírné změny v obličeji a změny nálad propojené se silnějšími emocemi. Mírně zvyšuje riziko rakoviny prsu.

Mezi účinky užívání Androcuru patří především zmenšení svalů a genitálií, snížení libida a při nulových hodnotách hrozí stavy vyčerpání, špatných nálad a celkově negativních pocitů. Také je možné, že se vám zlepší a obnoví růst vlasů zj. v koutech. Je dobré Androcur užívat v minimálních dávkách, jako například 12,5 mg denně. Ve vyšších dávkách navíc Androcur nebezpečně zvyšuje hladinu prolaktinu. Ten lze však zpětně potlačit pomocí přípravků, které vám předepíše sexuolog. Důležité je však mít na mysli, že v případě vyšších hladin estrogenů v těle není třeba Androcur brát vůbec, protože ho estrogeny samy o sobě ve vyšších dávkách blokují dostatečně. Při dlouhodobém užívání Androcuru se zvyšuje riziko rakoviny mozku a negativně zatěžuje játra. 

Jak budu na HRT reagovat?

Veškeré účinky hormonální terapie jsou silně individuální, nelze proto přesně dopředu říct, co vše, jakým způsobem a za jak dlouho se na vás změní. Jestli máte pocit, že účinky jsou málo efektivní a pomalé, poraďte se na sexuologii či endokrinologii a konzultujte dávkování či formu užívaných přípravků. Každé tělo je totiž může jinak vstřebávat. Některá těla reagují lépe např. na náplasti, než na polykání pilulek a naopak.

Užívání hormonální terapie by nemělo měnit sexuální orientaci. Dále také nedochází k vypadávání vousů, ty rostou stále a je třeba odstranění laserem. Bohužel se nemění ani hlas, o tento problém se postará dobrá foniatrie, domácí procvičování či podařená operace hlasivek.

Pro plné dosažení změn je vhodné udržovat hladiny estrogenů a testosteronu okolo hodnot doporučených výše. Čím dříve se zahájí hormonální terapie, o to větší je šance na získání lepších výsledků. Nicméně to neznamená, že je hrt efektivní jen do určitého věku. Existují případy, ve kterých trans* lidé začaly*i až po osmdesátce a ničeho nelitují. Nikdy není pozdě na to začít.