
17. května slavíme Mezinárodní den proti LGBTQ+ diskriminaci. Je důležité zmínit, že queer lidé a zvláště trans* a intersex lidé nemohou bojovat proti nenávisti a předsudkům sami*y. Proto je tak důležité mít podporu od ostatních.Trans* allies jsou cis lidé, kteří se aktivně zastávají trans* osob, jejich práv a přijetí. Dnes ti proto přinášíme tipy, jak můžeš trans lidi lépe podpořit.
1. Nezůstávejte potichu
Téměř každý trans* člověk se někdy setkal s diskriminací, s vědomým užíváním nevhodného jména či špatného rodu nebo i s různými typy transfobního násilí. Takové situace se dějí v médiích, politice, na sociálních sítích i v běžných rozhovorech a pro trans* lidi může být velmi nepříjemné a stresující se s nimi konfrontovat. Pro lidi, kterých se téma osobně netýká (například tzv. cis osoby), je snazší si zachovat odstup — právě proto jejich hlas může být více slyšet.
2. Oslovujte média, politiky a političky
Pokud zaznamenáte transfobní výrok nebo chování, ozvěte se. Ať už jde o nevhodné poznámky v diskuzi, mediální článek, nebo vyjádření politika či političky — krátká reakce, připomínka nebo kritická poznámka může ukázat, že o tématu přemýšlíte a že diskriminační přístup není společensky přijatelný.Můžete například napsat do komentářů na sociální sítě nebo ještě lépe na e-mail do redakce. Přiložte například odkaz na našeho průvodce pro média. Obdobně se můžete ozvat politikům a političkám, kteří*ré do velké míry formují veřejnou diskuzi. Obzvlášť důležité je jim psát, když se přímo projednává zákon, který se týká LGBTQ+ lidí – o takových momentech informují neziskové organizace, které se věnují legislativním změnám, jako je Trans*parent nebo Jsme fér. Největší smysl má obracet se na ty, kdo nejsou vůči queer tématům vyloženě nepřátelští — často jim jen jen totiž chybí informace nebo osobní zkušenost.
3. Všímejte si různorodosti
Trans* lidé nejsou jednolitá skupina. Je důležité vnímat, že ne všichni trans* lidé jsou stejně zranitelní*é a ne všichni jsou stejně reprezentováni*y v médiích. Jedná se o lidi, kteří mají nějakou další identitu, na základě které je lidé také diskriminují. Tohle je například jeden z důvodů, proč transgender ženy a transfemininí lidé zažívají často drsnější zacházení – spojuje se u nich ženství i queer zkušenost. Jsou to také lidé s postižením – ať už s fyzickým, senzorickým nebo neurodivergentní lidé nebo lidé s různou barvou pleti. Jako allies je důležité nejen podporovat trans komunitu jako celek, ale i vnímat, kdo v ní má větší prostor a kdo se do diskuzí běžně nedostává a to i v rámci společenského, sociálního a finančního postavení. A případně těm méně slyšeným nabídnout podporu nebo jim prostor pomoci vytvořit.
4. Podporuj queer organizace a navštěvuj jejich akce
Další cestou podpory může být zaměřit se na queer organizace a sledovat jejich činnost. Trans a queer kolektivy v Česku často fungují s minimálním zázemím – nemají kanceláře, granty, PR týmy ani stabilní příjmy. Spousta lidí v nich pracuje dobrovolně a ve svém volném čase.
Pokud máte možnost, přispějte jim finančně – ať už jednorázově nebo pravidelně, třeba i malou částkou. Někdy stačí poslat peníze přes QR kód, jindy koupit merch, vstupenku na akci nebo přispět do kasičky. Pomoci ale můžete i jinak – třeba sdílením jejich aktivit, nabídkou odborné pomoci (například v IT, právu nebo grafice) nebo účastí na jejich akcích.
Seznam queer organizací najdeš například opět na webu Pluska+.
5. Nepřestávej se vzdělávat
Důležité je naslouchat osobním zkušenostem trans* lidí. Většina trans* lidí nejsou chodící encyklopedie a mnohé z nich opakované vysvětlování vyčerpává. Zkuste si najít spolehlivé zdroje sami*y. Ačkoliv vyhledávání například zahraničních zdrojů může být náročné, dnes se dají celkem snadno a kvalitně přeložit, například pomocí AI. Pokud hledáš informace pouze v českém jazyce, je často náročné ověřovat z více zdrojů. Zavádějící informace bohužel dneska najdeš už i v beletrii nebo od odbornictva. Dobrým zdrojem jsou například stránky Amnesty International, Prague Pridu, Národního ústavu pro duševní zdraví, Institutu úzkosti a zároveň samosebou doporučujeme i naše stránky, kde v současnosti najdeš nejvíce informací přístupnou formou. O novinkách a současné situaci genderově rozmanité populace také dlouhodobě dobře referují média jako Alarm, Page Not Found, Deník Referendum, Refresher News a Deník N. Z literatury je dobrým základem útlá knížka Za hranice genderové binarity, na jejímž českém vydání spolupracoval kolektiv Plusko+, u kterého taky najdete mnohé vzdělávací zdroje.

6. Buďte proaktivní a používej inkluzivní jazyk
Zároveň je důležité si uvědomit, že nejsou jen konkrétní oblasti, kde se trans* práva a zapojení řeší, ale že genderově rozmanití lidé jsou ve všech oborech a prostorech. Co to pro tebe znamená? Zkus neusuzovat, jestli je někdo kluk nebo holka. Když se představuješ, řekni kromě svého jména i svůj rod, pak je příjemnější, když se na to ptáš i druhého. Podporovat queer lidi můžeš i tím, že budeš používat genderově inkluzivní jazyk. Třeba místo ,,podporovatelé” můžeš používat ,,podporující” nebo ,,podporovatelky a podporovatelé”.
Když se mluví o tělesných prožitcích je dobré se zaměřit méně na pohlaví a více na část těla nebo funkci. Příkladem může být místo,,muži si musí dávat pozor na onemocnění prostaty” říct ,,lidé s penisem si musí dávat pozor na onemocnění prostaty” nebo místo ,,ženy si často nemohou dovolit nakupovat dost tampónů či vložek” říct ,,lidé, co menstruují, si často nemohou dovolit nakupovat dost tampónů či vložek”.
V inkluzivním jazyce se často používá znak hvězdičky v místech, kde bychom typicky dali*y lomítko. Hvězdička tady označuje, že existuje více variant. Hvězdičky se někdy používají i za slovem, aby se zdůraznila různorodost. Třeba když píšeme trans* myslíme tím i na nebinární lidi, kteří*ré se nutně neidentifikují s trans identitou nebo intersex lidi, kteří*ré často mohou mít podobné zkušenosti jako trans lidé. Někdy se třeba uvádí i ženy* a myslí se tím ženy a lidé, co se třeba někdy jako ženy identifikovali*y, takže mají onu obdobnou zkušenost, i když dneska už by o sobě jako o ženách nemluvili*y.
Podpořte používání preferovaných jmen ve škole, v práci nebo v jiných systémech. Ne vždy musí jít o změnu v dokladech – často stačí vstřícnost a lidský přístup. Transfobii se dá často předcházet vytvářením přijímajícího a respektujícího prostředí – můžete například zveřejnit kontakt na někoho, komu se lze svěřit nebo můžete přidat do e-mailů a na visačky preferovaný rod nebo zájmena.
7. Buďte oporou lidem ve svém okolí
Trans* lidé jsou všude mezi námi – jsou to naši příbuzní, kolegové a kolegyně v práci, či partnerstvo a kamarádstvo. Právě ty můžeme podpořit nejvíce napřímo. Obzvlášť období tranzice může být velmi náročným životním obdobím, kde člověk může zažívat mnoho změn a zároveň narážet na systémové komplikace v rámci velkých rozhodnutí, Někteří lidé o tom nebudou chtít v určitých obdobích moc mluvit, ale vždy je dobré jim dát prostor sdílet svou zkušenost se všemi těžkostmi i radostmi, aniž by museli*y něco vysvětlovat nebo se obhajovat.
Lidé často potřebují pomoc s praktičtějšími záležitostmi jako hledání vhodné lékařské péče – od sexuologie přes endokrinologii po psychoterapii. Můžeš udělat průzkum a kouknout se na recenze lékařů a lékařek. Obdobně můžeš hledat, jaké vhodné pomůcky, typu binder či naopak push-up podprsenky, jsou na trhu. Po konzultaci ohledně velikosti a preferencí to může být i perfektní dárek k narozeninám.
V současné době se toho u nás i ve světě hodně děje a trans lidé jsou často předmětem politického boje a ostrakizujících zákonů. Je dobré si rozmyslet, jaké zprávy s trans* lidmi sdílet, ne každý totiž chce sledovat veškeré dění a zprávy. Zkus se proto zaměřit například na posílání pozitivních zpráv či queer umění.
8. Buďte trpěliví*é – i k sobě
Spojenectví není žádný sport a nikdo není dokonalý. Spojenectví není o tom, vědět všechno a nikdy neudělat chybu. Jde spíš o to být ochotní*é naslouchat, přemýšlet a snažit se příště udělat věci líp. Pokud vás někdo upozorní, že jste řekli něco nevhodně, není to osobní útok. Je to šance se něco naučit – a být lepším ally příště. Důležité je být vytrvalá*ý ve své podpoře, naslouchat trans* hlasům a nepřestávat se vzdělávat. Pak se ti může otevřít svět, ve kterém se s tebou budou lidé cítit bezpečně a třeba získáš nové kamarádstvo nebo se i dozvíš něco o sobě.