Hormonální terapie – trans muži a trans maskulinní osoby

HRT (hormonal replacement therapy) je léčba, kdy se tělu uměle dodávají ženské či mužské pohlavní hormony. Tuto léčbu nevyužívají pouze trans a nebinární lidé, ale např. i cis ženy v klimakteriu, či pacienti s onemocněním zvaným hypogonadotropni hypogonadismus, což v překladu znamená že jejich pohlavní orgány nefungují jako endokrinní orgán (orgán produkující hormony).

Testosteron je mužský pohlavní hormon, který se produkuje ve varlatech a v malém množství  i v nadledvinkách. Tento hormon je zodpovědný za sekundární pohlavní znaky mužů – růst vousů ochlupení, varlat a penisu, zhrubnutí hlasů…) a také za zdárný vývoj a produkci spermií. Trans maskulinním osobám je předepisován v rámci hormonální tranzice.

Přípravky v ČR

Máme několik preparátů, které můžeme dělit podle formy na tabletové, injekční a transdermální (gel). Tabletová preparaty mamę v dnešní době v naší zemi schválené dva- pod obchodními názvy je najdete jako Undestor a PMS testosteron. Obvykle se užívají na začátku hormonální terapie, kdy potřebujeme zjistit jak pacient bude na léčbu reagovat, a abychom mohli množství lépe dávkovat. Běžně se začíná na několika tabletách, dávky se postupně zvyšují. Finančně jedná lahvička PMS testosteronu vychází přibližně na 500 Kč.

Transdermalni gel zvaný Testa gel je určen také k začátku hormonální terapie, je to gel, který se maže na kůži. Někteří uvádějí, že účinky ve srovnání s tabletami jsou větší, snad je to proto, že dávkování gelu je pouze přibližně. Co se týká financí testosteron v gelu je přece jen o něco dražší (přibližně 700 Kč)

V dalším kroku se užívají injekční přípravky, které máme taky dva pod obchodními názvy SustanonNebido. Sustanon má menší objem a méně účinné látky (testosteronu). Obvykle se píchá co tři týdny na rozdíl od toho se Nebido aplikuje jednou za tři měsíce. Sustanon lze aplikovat do stehna nebo do hýždí a jedna krabička stojí přibližně 184 Kč. Jestli se rozhodnete užívat Nebido, připravte si na jednu krabičku 3000 Kč a počítejte s aplikací zásadně do hýždí.

Všechny tyto preparáty jsou na lékařský předpis, který by Vám měl vystavit Vás sexuolog. Hrazeny zdravotní pojišťovnou zpravidla nejsou. Testosteron je jako každý jiný lék, který může předepsat pouze lékař*ka. Má své účinky, kvůli kterým jej užíváme, ale má i nežádoucí účinky a proto by se neměl užívat lehkovážně a na vlastní pěst.

Jak správně aplikovat hormony?

Účinky HRT

<doplnit>

Jak budu na HRT reagovat?

Veškeré účinky hormonální terapie jsou silně individuální, nelze proto přesně dopředu říct, co vše, jakým způsobem a za jak dlouho se na vás změní. Jestli máte pocit, že účinky jsou málo efektivní a pomalé, poraďte se na sexuologii či endokrinologii a konzultujte dávkování či formu užívaných přípravků. Každé tělo je totiž může jinak vstřebávat. Některá těla reagují lépe např. na náplasti, než na polykání pilulek a naopak.

Čím dříve se zahájí hormonální terapie, o to větší je šance na získání lepších výsledků. Nicméně to neznamená, že je hrt efektivní jen do určitého věku. Existují případy, ve kterých trans* lidé začaly*i až po osmdesátce a ničeho nelitují. Nikdy není pozdě na to začít.