Transgender Day of Visibility (Den trans viditelnosti) je mezinárodní den, který se koná každoročně 31. března s cílem oslavit transgender lidi, zvýšit povědomí o jejich existenci a zároveň poukazuje na překážky, kterým musí čelit v každodenním život.

Trans lidé v České republice i nadále čelí nehumánní podmínce kastrace při úřední změně pohlaví. Ačkoliv to mění rozhodnutí Ústavního soudu z minulého roku, které ruší podmínku sterilizace v červnu tohoto roku, zákonodárci a zákonodárkyně se v novém návrhu zákona snaží i nadále omezit reprodukční funkce formou chemické kastrace.
Nedávno předložený poslanecký návrh počítá s tím, že by proces tranzice měl býti nadále svázán s požadavkem lékařského potvrzení, a to nejen v rámci zdravotní péče, ale i při změně jména a kolonky pohlaví v dokladech. Chce také zavést další řadu podmínek, které jsou pro stát nákladné, zbytečné, zatěžují zdravotnický systém a jsou tím pádem také znovu napadnutelné soudní cestou.
“Stát tímto přístupem trans lidem fakticky upírá právo na vlastní uvažování a rozhodování a jedná s námi jako s nesvéprávnými. Nedávné legislativní návrhy dokonce počítají s komisí, která by rozhodovala o možnosti úřední změny pohlaví, což odborníci a odbornice přirovnávají k praktikám minulého režimu,” uvedl Viktor Heumann, předseda spolku Trans*parent.
V zemích jako Irsko, Dánsko nebo nově i v Německu funguje úřední změna pohlaví na základě sebeurčení bez jakýchkoliv problémů.
“Česká republika se však stále drží zastaralých a invazivních mechanismů. Tento přístup nejenže komplikuje život trans lidem, ale také vede k negativním dopadům na jejich duševní zdraví. Výzkumy ukazují, že trans lidé ve vysoké míře čelí úzkostem a depresím, které jsou často způsobeny právě institucionálními překážkami a stigmatizací,” doplňuje Heumann.
Kritici současného systému, včetně odborníků a odbornic z oblasti psychologie, psychoterapie či sexuologie upozorňují, že na místo zbytečné administrativní kontroly by měl stát zajistit kvalitní a především dostupnou zdravotní péči pro trans lidi – od psychologické podpory po endokrinologii a chirurgii.
Trans lidé musí být slyšeni a stát v centru rozhodování o vlastních právech. Je nezbytné, aby politická reprezentace naslouchala přímo jejich zkušenostem a potřebám místo toho, aby se řídila zastaralými předsudky nebo mediálními zkresleními. Přestože se vláda hlásí k západním hodnotám, v oblasti lidských práv stále výrazně zaostáváme. Evropská unie, OSN i Světová zdravotnická organizace jasně doporučují model sebeurčení jako nejjednodušší, nejefektivnější a nejméně invazivní cestu k úřední změně pohlaví. Tato cesta minimalizuje byrokratické a finanční překážky a především zajišťuje, že trans lidé mohou sami rozhodovat o svém životě s respektem a důstojností.