Rozdělená vláda je ostudou v zahraničí kvůli podmínce kastrací při úřední změně pohlaví. Na stole jsou soudní spory. Organizace znovu vyzývají premiéra k jejímu zrušení.
SVŮJ PODPIS MŮŽETE PŘIPOJIT NA TOMTO ODKAZU.
Více než desítka neziskových organizací dnes vyzvala premiéra Petra Fialu ke zrušení nehumánní podmínky kastrace, kterou Česká republika dlouhodobě porušuje své mezinárodní závazky. Vládu kvůli tomu čeká hned několik soudních sporů a kabinet čelí několika oficiálním výtkám z OSN, EU a Rady Evropy. Ministerstvo spravedlnosti změnu zákona již připravilo, koalice je však nadále ideologicky rozštěpená a trans lidé tak i stále čelí nelidskému zacházení.
Ministerstvo spravedlnosti před více než deseti měsíci veřejně přislíbilo sjednat nápravu v postavení trans lidí a zrušit podmínku kastrace při úřední změně pohlaví. Ačkoliv měl být již napsaný zákon předložen k meziresortnímu připomínkovému řízení, nic se v tomto směru od té doby nestalo.
„Osobně tuto iniciativu podporuji. Jsme si vědomi, že trans osoby se ve společnosti potýkají s celou řadou problémů a předsudků,“ sdělil v minulosti serveru iROZHLAS.cz ministr vnitra a předseda strany Starostové a nezávislí Vít Rakušan.
„Povinné kastrace jsou pro nás nepřípustné a už v minulém období jsme se snažili prosadit návrh, aby se zrušily. […] Návrh je ze strany Ministerstva spravedlnosti připraven, byl veřejně prezentován a čeká se jen na to, kdy se objeví v meziresortním připomínkovém řízení. Na vládě, ve Sněmovně i v Senátu pak bude mít naši plnou podporu,” uvedl pro iniciativu Společně proti nenávisti předseda Pirátů Ivan Bartoš.
I předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová počítá s podporou novely zákona a zařazení bodu k brzkému projednání, hned jak doputuje do sněmovny. Podporu pro novelizaci zákona vyjádřil v předvolební kampani i současný prezident Petr Pavel. Koalici však štěpí názorově rozdělená ODS a s podporou váhá i KDU-ČSL, celý proces tak brzdí. Lidská práva by měla být výsadou každé demokracie a současné vládní strany, které svou výhru ve volbách opřely o znovuobnovení západních hodnot, tak pokulhávají u zahraničních partnerů, čehož si všimla už například i německá média. Česko tak zůstává vůbec jednou z posledních zemí v Evropě, která tuto podmínku vyžaduje.
Zatímco koaliční partneři jednají za zavřenými dveřmi o svých pozicích a ideologických přesvědčeních, na českou vládu se stihla snést vlna kritiky ze zahraničí a soudní spory nyní doputovaly až k Ústavnímu soudu a Evropskému soudu pro lidská práva. Oba soudy se případy budou již brzy zabývat.
“Je na čase jednat!” uvádí v Dopise proti kastracím premiérovi více jak desítka organizací mezi které patří organizace hájící práva LGBTQ+ osob jako Prague Pride a Trans*parent, ale také Amnesty International. “Píšeme Vám jakožto předsedovi vlády, ale také jako předsedovi Občanské demokratické strany, abyste dostál slibům Vašich resortů, reagoval na požadavky a výtky mezinárodních institucí a předešel komplikovaným soudním sporům proti českému státu. Každým dnem Vaší nečinnosti ohledně této problematiky transgender lidé v Česku trpí a země, kterou jako premiér vedete, nedosahuje úrovně hodnot Evropského společenství.” dodávají.
Praxe, kdy jsou lidé nuceni kvůli změně úředních záznamů o pohlaví v souladu se svou skutečnou identitou podstoupit nevratné chirurgické zákroky spočívající v odebrání reprodukčních orgánů, je hrubým porušením lidských práv a narušuje základní právo na integritu a rovnost.
Podle výzkumu Národního ústavu duševního zdraví je 90 % trans lidí v ČR s touto podmínkou pro úřední změnu pohlaví nespokojeno a chtěli by ji změnit. Český stát totiž až autoritářským způsobem zasahuje do vlastní integrity svých občanů.
Zrušení podmínky kastrace by zjednodušilo již tak komplikovaný proces a umožnilo by transgender lidem žít s doklady odpovídajícími jejich niterné identitě, vzhledu a vlastní sebeprezentaci. Odpadl by také značný tlak na mladé transgender lidi, aby kvůli získání úředního uznání vlastní identity podstupovali hned na prahu dospělosti nevratné medicínské zákroky, které v jejich případě a věku nemusí být vždy nezbytné.
O své zkušenosti otevřeně mluví například Influencerka Jenny Rinn, která prošla operativní změnou pohlaví (kastrací), aby si mohla úředně změnit doklady, které odpovídají její identitě. Stálo ji to však málem život. „Operace u mě nešla tak snadno, jak měla jít. Měla jsem komplikace už od začátku, vzbudila jsem se v kaluži krve,” uvedla v rozhovoru.
U Alex nastaly komplikace hned několik dní po operaci. I přes šílenou bolest kterou po operaci prožívala však pocítila pocit úlevy s vidinou nových a těch správných dokladů. Dodává však, že by to “měla by to být každého volba”.