Prohřešek a pokrok v Bradavicích: Sirona Ryan

V nové hře Hogwarts Legacy se v jedné z misí setká hráčstvo s postavou jménem Sirona Ryan, která v konverzaci zmíní, že je transgender, což ji činí první trans* postavou ve světě Harryho Pottera. Za normálních okolností by se jednalo o velký milník v nápravě pověsti kouzelnického světa, pošpiněné transfobními výroky jeho autorky. Ale právě jméno postavy rozdělilo internetovou komunitu na dva tábory, jelikož obsahuje „Sir,“ anglicky „Pán“, a její příjmení Ryan je typické mužské jméno. Na druhou stranu je Sirona jméno keltské bohyně léčení a trans* čarodějka je jednou z prvních důležitých postav hry.

Sirona Ryan vede ve hře hospodu U Tří košťat a v jedné z konverzací zmíní, že ji její spolužáci po letech nemohli poznat a že trvalo delší dobu, než jim došlo, že je čarodějka, a ne čaroděj. Podle kanálu Dan Allan Gaming na YouTube, který nahrál video s jejími nejpodstatnějšími dialogy je to jediný moment, kdy zmíní svou genderovou identitu.

Postava je ve hře klíčovým charakterem, od kterého získáme první příběhové úkoly v hospodě U Tří košťat, kterou provozuje. Kromě úvodní scény s ní lze v průběhu hry i nadále komunikovat a získávat informace. Sirona je rovněž jméno keltské bohyně léčení a je používáno jako ženské přízvisko. Twitter spekuluje, že Sironu namlouvá trans* herečka Rebecca Root. Uživatel*ka Fel_Goose našel*šla její jméno v titulcích hry. Ačkoli herečka ani studio oficiálně nepotvrdili její účast na dabingu, internet si je téměř jistý, že právě ona propůjčila hlas Sironě. 

„Jedinou transgender čarodějku v celé Anglii pojmenovali SIRona RYAN. Klidně ji mohli pojmenovat Dudette McBro,“ komentuje uživatel*ka Punkettepilk na Twitteru. Naráží právě na fakt, že jméno čarodějky vypadá, jako by odkazovalo na maskulinitu. Kontroverze je posílena postoji autorky Harryho Pottera J. K. Rowlingové, která v posledních letech vyjadřovala silný odpor vůči trans* lidem.

Twitter a Reddit přirovnávají pojmenování postavy k dalším jménům ve světě Harryho Pottera, jako Cho Chang, stereotypně čínské jméno nebo Kingsley Shacklebolt, jako jméno pro postavu tmavé pleti. Hra Hogwarts Legacy je tak obviňována z tokenismu, což je praktika, kdy jsou postavy vepsány do příběhu pouze proto, aby uspokojily diváka nebo se dílo mohlo pojistit, že nebude nařčeno z diskriminace. Takzvané tokenové charaktery jsou pak stereotypní a postradatelné pro příběh, popisuje problematiku Helen Carter ve článku pro The Guardian.

Herní recenzent IGN se ptal autorů hry na vznik postavy Sirony. „Chtěli jsme hru udělat co nejvíce různorodou a reprezentativní pro naši komunitu. Možnost vlastního prožití byla důležitou součástí celého vývoje,“ zněla odpověď vývojářů Portkey. V jednom z předchozích rozhovorů adresoval režisér hry Alay Tew různorodost jejich publika a snahu zavděčit se všem fanouškům kouzelnického světa, mezi které patří i LGBTI+ komunita. Celé studio se vyhýbá používání jména J.K. Rowlingové a spojitosti s ní.

Sirona Ryan

Autorka: Viktorie Vyšatů