Argentina je země proslulá fotbalem a tangem, málo se však ví, že je to také jedna ze zemí, které jsou nejvstřícnější ke změně úředního pohlaví. Jak to tedy v této jihoamerické zemi funguje?
Argentinou jsme se zabývali*y v minulosti, když jsme zveřejnili*y článek o takzvaných transvestitkách, což je v Latinské Americe označení trans žen, které se rozhodly nepodstoupit genderově afirmativní operace (odstranění penisu, vyjmutí varlat…). V České republice by byly tyto ženy pro stát stále muži, neboť zdejší zákony kladou jako podmínku změny úředního pohlaví kastraci – jak je tomu ale v domovině argentinských trans osob?
K tomu, aby si občanstvo Argentiny změnilo úřední pohlaví, nepotřebuje posvěcení soudu ani sexuologické obce. Zákon č. 26.743 o genderové identitě, který tuto změnu umožňuje, vstoupil v zemi v platnost roku 2012 a zahrnuje pouze úřední úkon. Podle informací argentinského úřadu vlády podstoupilo během deseti let od vyhlášení tohoto zákona tuto úřední změnu více než 12,5 tisíce osob.
Zajímavý a velice důležitý je také fakt, že v Argentině byly vydány první takové občanské průkazy bez uvedeného úředního pohlaví, a to v roce 2018 v provincii Mendoza, díky čemuž se Argentina stala pravděpodobně prvním státem na světě, který vydal takový průkaz totožnosti. V roce 2021 však nastala změna zákona a argentinské občanstvo musí mít v dokladech úřední pohlaví uvedeno, zároveň má však na výběr z těchto možností: M (muž), F (žena) a X, které je určeno mimo jiné pro nebinární či intersex osoby.
Transparenty organizace ATTA (Asociace transvestitních a transsexuálních osob Argentiny) volající po všeobecném zákoně o právech trans osob na pochodu hrdosti v Buenos Aires v roce 2021. Foto: Iro Brosero, licence CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, Wikimedia Commons.
Podle údajů z posledního sčítání lidu (v roce 2022) tvoří trans* osoby v Argentině 0,4 % obyvatelstva země (konkrétně 170 519 osob), což zahrnuje transgender, nebinární, intersex a genderqueer osoby. Pokud existovaly v Argentině obavy, že by se vysoké procento lidí účelově hlásilo k trans* identitě, rozhodně se nenaplnily.
Vzpomínková akce na pohřešovaného transgender muže Tehuela de la Torre, který v roce 2021 zmizel (text na transaprentu: Chybí nám Tehuel). Za jeho vraždu byli odsouzeny dvě osoby. Foto: TitiNicola, licence CC BY-SA 4.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0, Wikimedia Commons.
A ačkoliv se může zdát, že Argentina je pro trans* osoby ráj na zemi – ostatně uplatňuje kvóty na trans* osoby ve státní správě, díky nimž se jejich počet v tomto sektoru za dva roky dokonce zdevítinásobil –, pořád se potýká s řadou překážek na cestě ke zrovnoprávnění. Jednou z nich je uváděná kratší průměrná délka života (35 let), která je způsobena diskriminací na pracovním trhu, na trhu s bydlením, ve zdravotnictví a ve vzdělávání. Ta zasahuje především ženy pracující v sexbyznyse. Pro argentinské aktiviststvo tedy boj za vlastní práva stále nekončí.