Předsudečné násilí je násilí, které se děje kvůli tomu, kdo jste. Pokud vás někdo napadá, uráží nebo šikanuje kvůli tomu, že jste trans, je to předsudečné násilí.
Předsudky vůči nějaké skupině osob, o kterých sami málo víme a které z vlastní zkušenosti neznáme, jsou stále problém, se kterým bojuje i česká společnost. Tyto negativní a od reality odtržené představy můžou napáchat více škody, když se stanou motivem pro jednání, které pak někoho zraní a poškodí. Může se jednat o diskriminaci při hledání práce nebo bydlení, šikanu ve škole, v práci, urážky na sítích nebo nadávky ve veřejné dopravě.
Transfobie
Předsudečné násilí je zkrátka nepřijatelné chování založené na předsudcích a nedostatečných informacích vůči určité skupině lidí. Jako transgender osoba můžete čelit různým formám transfobního násilí, které nabývá různých podob:
Fyzické násilí
- Napadení na ulici: Pokud vás někdo fyzicky napadne kvůli vaší genderové identitě, je to jasný příklad předsudečného násilí motivavoného transfobií.
- Útok v barech a klubech: Pokud jste napadeni v sociálních prostorách kvůli vašemu vzhledu nebo způsobu oblékání, jedná se o transfobní útok.
- Násilí ve škole nebo v práci: Úmyslné fyzické útoky v těchto prostředích kvůli vaší tranzici jsou nepřijatelné.
- Ničení majetku: Poškození nebo zničení osobního majetku, například rozbití oken nebo grafitti s urážlivými nápisy na vašem domě nebo autě.
Jak se projevuje fyzické násilí namířené přímo proti trans lidem?
Napadení na veřejných místech, jako jsou ulice, parky, bar či klub nebo hromadná doprava, strkání nebo bití ve škole, práci nebo v sociálních prostorách doprovázené urážkami nebo výhrůžkami souvisejícími s tím, že jste trans či s vaší genderovou identitou. Jedná se o nejextrémnější formu násilí, ke které dochází ve výjimečných situacích. I tak je ale dobré mít se před podobnými útoky na pozoru a vědět, kam se obrátit.
Slovní útoky
- Urážky a nadávky: Když vás někdo slovně napadá a používá urážlivé výrazy kvůli vaší genderové identitě, je to forma předsudečného násilí.
- Posměšky a hanlivé poznámky: Slovní útoky týkající se vaší tranzice nebo vzhledu, které vás mají ponížit nebo urazit.
- Záměrné používání nesprávných zájmen, tzv. misgendering: Pokud někdo úmyslně používá špatná zájmena nebo jména, aby vás ponížil, jde o verbální násilí.
- Výhrůžky: Slovní výhrůžky fyzickým násilím nebo jinými formami ublížení kvůli vaší genderové identitě.
Jak vypadají slovní útoky namířené konkrétně proti trans lidem?
Opakované používání hanlivých výrazů, nadávek nebo posměšných poznámek zaměřených na vaši genderovou identitu nebo tranzici. Vedle toho ale i úmyslné nepoužívání vašeho zvoleného jména nebo rodu. Ne každé přeřeknutí je předsudečné násilí, obzvlášť pokud si osoba zvyká na vaši novou identitu a snaží se ji respektovat. Dlouhodobá a vědomá ignorace je ovšem formou nerespektu a znehodnocování vás jako osoby.
Psychické násilí a šikana
- Zastrašování: Pokud vás někdo zastrašuje kvůli vaší genderové identitě, může to mít vážné psychické následky.
- Ponižování: Opakované ponižování a znevažování vaší tranzice nebo genderové identity.
- Izolace: Pokud vás lidé ve vašem okolí (rodina či kolegové v práci, spolustudující) odmítají a izolují kvůli vaší genderové identitě, je to také forma psychického násilí.
Jak znaky má psychické násilí vůči trans lidem?
Odkazuje se k vaší trans identitě a snaží se vám vyhrožovat např. s tím, že ji nemáte veřejně projevovat, nemáte pokračovat v tranzici či k tématu odkazovat. cítíte se vystrašeně, úzkostně nebo smutně či sociálně vyloučeně. Nutnost skrývat svoji identitu, zesměšňování nebo ponižování a sociální nátlak od okolí jsou nejčastější důvody k detranzici.
Online obtěžování
- Nenávistné komentáře: Urážlivé a nenávistné komentáře pod vašimi příspěvky na sociálních sítích.
- Výhrůžky ve zprávách: Výhrůžky násilím ve zprávách nebo emailech kvůli vaší genderové identitě.
- Kyberšikana: Sdílení ponižujících a urážlivých memů nebo obrázků či videí, které zesměšňují vaši genderovou identitu, tranzici nebo vás jako osobu.
Sexuální obtěžování či napadení
- Obtěžující otázky nebo návrhy: Nevhodné otázky na váš intimní život, komentáře na genitálie a všeobecně nerespektování vás jako osoby, ale pouze jako někoho s jinou tělesností, specifickou pro trans lidi
- Sexuální napadení a jakýkoli styk bez souhlasu: Nejen na základě transfobie, ale všeobecně, veškeré intimní vztahy by měly být se souhlasem obou stran. Zároveň máte vždy právo na to určit, kdy je pro vás situace nepříjemná.
Jakákoli z těchto situací může být motivovaná nejen transfobií, ale i sexualizací trans lidí v médiích a pornoprůmyslu. Tento pohled redukuje trans lidi na jejich genitálie a jakési zakázané ovoce. Tím dochází k dehumanizaci a další diskriminaci. Pokud se s takovým jednáním setkáte, nebojte se ozvat o svoje práva a vyhledat pomoc.
Diskriminace
Diskriminace na pracovišti
Nepřiměřené odmítání pracovních příležitostí, povýšení nebo školení kvůli vaší genderové identitě.
Diskriminace ve službách
Odmítání poskytnutí služeb nebo neadekvátní chování od poskytovatelů služeb, například v restauracích, obchodech nebo zdravotnických zařízeních.
Diskriminace ve zdravotnictví
Nevhodný přístup při vyšetřeních, nerespektování vaší identity a jakékoli nepříjemné zacházení na základě genderové identity.
Týká se mě transfobie?
- Pokud se často cítíte špatně kvůli tomu, že jste trans, může se jednat od dopady předsudečného jednání či transfobie.
- Přemýšlejte o situacích, kdy jste se cítili ohroženi nebo poníženi kvůli své identitě.
Více informací najdete v sekci věnované předsudečnosti a jak se proti ní bránit na našem webu. Projekt Safety net: záchranná sít proti transfobii probíhá v rámci programu Česko bez předsudků ve spolupráci s organizací In IUSTITIA s podporou nadace VIA a T-Mobile.