20. listopadu si připomínáme den památky obětí transfobie. Při té příležitosti se večer rozsvítí Žižkovská věž v Praze v barvách trans vlajky na památku odvahy a naděje. Organizace Trans*parent tím chce upozornit na vzrůstající politickou nečinnost a uctít tak památku všech, kteří ztratili svůj život.
Den uctění památky obětí transfobie (Transgender Day of Remembrance, TDoR) je den, kdy si veřejnost připomíná transgender lidi, kteří přišli o život kvůli nenávisti, násilí nebo diskriminaci. Tento den vznikl v roce 1999 na památku Rity Hester, transgender ženy, která byla zavražděna. Lidé po celém světě zapalují svíčky, čtou jména obětí a mluví o tom, jak je důležité bojovat proti nenávisti, chránit a zasazovat se o rovné podmínky. Je to čas vzpomínek, podpory a snahy o to žít život důstojně a beze strachu.
Předseda spolku Trans*parent, Viktor Heumann, řekl: “Politici a političky již několik let přehlíží nezbytnost úpravy zákonů, jako je úřední změna pohlaví nebo ochrana před násilím, které by zajistily trans lidem důstojný a bezpečný život. Po útocích v Bratislavě před dvěma lety jsme s několika dalšími organizacemi vyvíjeli tlak na zákonodárce aby upravili tři nejzásadnější paragrafy, spolu s úřední změnou pohlaví i manželství pro všechny, a ochranu před předsudečným násilím. V politice však téma téměř nikoho nezajímá a široká koalice není ochotna najít shodu. Trans* lidé se nedají přehlédnout, ve společnosti totiž žijí, žili a žít budou a mají spoustu přátel i široké rodiny – přáli by si jen důstojnější a rovné podmínky.”
Spolek Trans*parent se zasazuje o možnost sebeurčení jako jediné formy úřední změny pohlaví, například po vzoru Německa. Tuto legislativu by měli zákonodárci po rozhodnutí Ústavního soudu upravit. Čas současné vládě však běží a dle informací Ministerstva Spravedlnosti se do konce volebního období pravděpodobně již nic přijmout nestihne, což zapříčiní ještě složitější právní vakuum, zmatek a obrovskou nejistotu.
Nasvícení Žižkovské věže vzniklo v rámci projektu Česko bez předsudků ve spolupráci s organizací In Iustitia a s podporou Nadace VIA a T-Mobile, který bojuje proti předsudečnému násilí.
Boj proti předsudečnému násilí je téma nám blízké – řada těchto činů se odehrává na sítích a my cítíme povinnost jejich dopady potírat. V rámci naší grantové výzvy Česko bez předsudků, kterou realizujeme ve spolupráci s Nadací Via a organizací In IUSTITIA, jsme letos podpořili dva projekty zaměřené na potřeby trans lidí ve společnosti,“ říká Martin Orgoník, ředitel vnějších vztahů a udržitelnosti T-Mobile. „Konkrétně projekt Safety Net od Trans*parentu se zaměřuje na posílení bezpečnosti a podpory pro trans komunitu v Česku, s důrazem na boj proti nenávistnému chování a dopadům transfobie působením na komunitu zevnitř. My ale zároveň věříme, že je důležité zvyšovat povědomí i navenek – nasvícení Žižkovské věže v barvách trans komunity je podle nás skvělý způsob, jak společnost vizuálně na komunitu upozornit a ukázat, že si i tito lidé zaslouží být ve společnosti viděni bez obav z toho, kdo je uvidí.“
Organizace vyzývají k připomínce těch, kteří ztratili svůj hlas, a ke společnému postavení se za důstojné podmínky ve společnosti i před zákonem.
O Trans*parentu
Organizace Trans*parent z. s. usiluje o prosazování práv a pozitivních společenských změn ve prospěch transgender, nebinárních a intersex osob. Spolek byl založen v Praze na jaře 2015 kvůli potřebě vzájemného sdílení informací a zkušeností i změny politiky v oblasti rovnosti transgender osob. Trans*parent se tak snaží prosazovat pochopení a přijetí trans, nebinárních a intersex osob jak na společenské, tak na legislativní úrovni.
Kontakt:
Daniel Zikmund, PR Manažer spolku Trans*parent, tel.: +420 774 084 397, e-mail: daniel.zikmund@icloud.com, daniel.zikmund@transparentprague.cz
Neváhejte se na nás obrátit v případě jakýchkoliv dotazů, rádi Vám zprostředkujeme rozhovory s odborníky či poskytneme informace o datech a výzkumech.
