Safety Net: jak se bránit proti transfobii?
Vítejte na stránce Safety Net která vám jako záchranná síť pomůže zorientovat se v situacích, kdy jste kvůli své trans identitě terčem negativních reakcí či útoků ze strany svého okolí nebo neznámých lidí. Pomůžeme vám zmapovat možnosti pomoci a podpory v těchto těžkých situacích.
- Transfobie v ČR – má smysl se proti ní bránit?
- Kam se obrátit?
- Jaká jsou má práva?
- Prevence a ochrana
- Kontaktujte nás!
Předsudečné násilí je násilí, které se děje kvůli tomu, kdo jste. Pokud vás někdo napadá, uráží nebo šikanuje kvůli tomu, že jste trans, je to předsudečné násilí.
Předsudky vůči nějaké skupině osob, o kterých sami málo víme a které z vlastní zkušenosti neznáme, jsou stále problém, se kterým bojuje i česká společnost. Tyto negativní a od reality odtržené představy můžou napáchat více škody, když se stanou motivem pro jednání, které pak někoho zraní a poškodí. Může se jednat o diskriminaci při hledání práce nebo bydlení, šikanu ve škole, v práci, urážky na sítích nebo nadávky ve veřejné dopravě.
Transfobie
Předsudečné násilí je zkrátka nepřijatelné chování založené na předsudcích a nedostatečných informacích vůči určité skupině lidí. Jako transgender osoba můžete čelit různým formám transfobního násilí, které nabývá různých podob:
Je důležité vědět, že žádná z těchto forem násilí není v pořádku. Máte právo na ochranu a podporu. Pokud se setkáte s předsudečným násilím, neváhejte vyhledat pomoc od organizací zaměřených na podporu transgender osob nebo od právních institucí. Nezapomínejte, že nejste sami a že existují lidé a komunity, které jsou zde, aby vás podpořily a pomohly vám.
Kde hledat pomoc a podporu?
Existují organizace, které vám dokážou efektivně a citlivě pomoci. Které vědí, jak pracovat s trans lidmi a jsou bezpečným prostředím pro genderově rozmanité lidi.
- In-IUSTITIA: specializuje se na pomoc obětem činů motivovaných nenávistí, včetně transfobie
- Poradna Justýna: 773 177 636 nebo 800 922 922
- Web s informacemi o pobočkách: https://in-ius.cz/poradna/
- Poradna Praha: Eliášova 28, Praha 6
- Poradna Brno: Malinovského náměstí 4, Brno
- Bílý kruh bezpečí: linka pomoci obětí kriminálních činů, domácího násilí nebo sexuálního zneužívání
- Linka pomoci: 116 006
- Web s informacemi o pobočkách: https://www.bkb.cz/
- Web pro oběti trestných činů: https://www.infovictims.cz/
- Linka bezpečí: pomoc pro mladistvé a nezletilé s psychickými problémy a těžkými životními situacemi
- Linka bezpečí: 116 111
- Web s radami a další pomocí: https://www.linkabezpeci.cz/
- Sbarvouven: organizace pomáhající s coming-outem, hledáním identity nebo komplikovaným situacím týkajících se identity
- PROFEM: organizace, pomáhající obětem sexuálního a předsudečného násilí vrítit se do normálního života
- Tel.: 608 222 277
- Web: https://www.profem.cz/cs
- Život 90: skupina ukazující, že stáří neznamená vyřazení ze společenského života nebo queer témat
- Senior telefon: 800 157 157
- Web s kalendářem akcí a podpůrných skupin: https://www.zivot90.cz/cs
- NÚDZ: národní ústav duševního zdraví, zkoumající způsoby, jak pomoci pacientům s duševním onemocněním
- Sex Help a LGBT linka: 314 004 003 provozní hodiny linky: po + st + pá 12-20, út + čt 8-16
- Web: https://www.nudz.cz/
Všichni máme právo na to, aby byla respektována naše lidská důstojnost a svoboda a abychom nebyli znevýhodňováni pro to, kým jsme, čemu věříme nebo jak vypadáme.
Diskriminace nemusí být vždy úmyslná. Zkuste si tedy s osobou, která se chová diskriminačně, nejdříve promluvit a na její chování upozornit.
Pokud s vámi někdo jedná diskriminačně, můžete se obrátit na veřejného ochránce práv (ombudsmana), kde vám pomůžou posoudit, zda se jedná o diskriminaci či nikoliv a mohou Vám doporučit další kroky.
Pokud byste čelili diskriminaci v přístupu k bydlení, zaměstnání nebo ve službách jako spotřebitel, můžete se kromě na ombudsmana obrátit také na Poradnu pro občanská a lidská práva , kde vám poskytnou základní právní poradenství.
Vždy taky můžete podat antidiskriminační žalobu.
Diskriminace na pracovišti
Pokud zažíváte diskriminaci v práci, můžete taky podat stížnost, ve které upozorníte na to, že zaměstnavatel porušuje vaše práva. Stížnost můžete podat inspektorátu práce, odborové organizaci, radě zaměstnanců nebo přímo zaměstnavateli. Zaměstnavatel má povinnost se stížností zabývat, situaci nestranně prošetřit, vyhodnotit a případně přijmout vhodná opatření. Zaměstnavatel vás za podání stížnosti nesmí potrestat (např. vás vyhodit ze zaměstnání).
Některé organizace a instituce mají zřízenou také funkci ombudsmana (např. podnikový ombudsman, školní ombudsman), který Vám může pomoci řešit nežádoucí situace a zjednat nápravu.
Diskriminace ve službách
Prodávající nebo poskytovatel služeb vás jakožto spotřebitele nesmí diskriminovat. Pokud chcete diskriminaci ze strany podnikatele řešit, je dobré si uvědomit, jakého výsledku chcete dosáhnout. Pokud chcete získat rozhodnutí soudu, včetně spravedlivého zadostiučinění a náhrady nemajetkové újmy, můžete využít antidiskriminační žaloby, která je popsána výše. Můžete také podat podnět České obchodní inspekci, která může provést kontrolu podnikatele a případně mu uložit pokutu, nemůže ale váš spor pravomocně rozhodnout.
Nebojte se případně obrátit na spotřebitelské asociace nebo na DTest, jež poskytují bezplatné poradenství.
Diskriminace ve zdravotnictví
Máte právo na tom, aby vám byli poskytovány zdravotní služby na náležité úrovni a aby s vámi bylo zacházeno důstojně, s úctou, respektem a ohleduplností. Pokud se tak neděje, máte několik možností, jak se bránit.
Nejběžnější způsob, jak si stěžovat na diskriminaci ve zdravotnictví je podat stížnost přímo nemocnici, poliklinice či ambulanci (tedy poskytovateli zdravotních služeb), kde jste byli diskriminováni. Stížnost můžete podat ústně, telefonicky a písemně. Někdy mají nemocnice svůj stížnostní formulář, který můžete vyplnit. Pokud stížnostní formulář nenajdete, využijte formulář na stránkách Ministerstva zdravotnictví.
Mnoho nemocnic má zřízeno post ombudsmana, který se stížností pacientstva zabývá, např. FN Motol v Praze, FN u sv. Anny v Brně FN nebo v FN Ostrava. Pokud ho nemocnice zaměstnává, obraťte se na něj, bude prostředníkem mezi vámi a nemocnicí!
Nemocnice musí vyřídit stížnost zpravidla do 30 dnů. Pokud nejste s vyřízením stížnosti spokojeni, můžete se obrátit na zřizovatele nemocnice, což bude nejčastěji krajský úřad, v Praze Magistrát hl.m. Prahy, u vojenských nemocnic potom Ministerstvo obrany.
Nenávist na internetu
Diskriminační a šikanózní chování se samozřejmě přelévá i do online světa. I proti nenávistným komentářům na internetu se můžete bránit, nejčastěji pomocí nástrojů daných sociálních sítí. Na nejpopulárnějších platformách se můžete bránit; nahlásit obsah – na instagramu jde nahlásit vše od příběhu, přes příspěvek až po reels, nahlášit účet nebo uživatele, zablokovat či omezit přístup. Tato pravidla má platforma nejčastěji uvedena v zásadách pro komunitu, se kterými uživatel, tedy i agresor, souhlasí a musí se jimi řídit. Pokud si tedy nejste jistí, jaká jsou pravidla na dané platformě, určitě zkontrolujte její pravidla komunity a při nahlašování postupujte podle nich.
Nenávist, výhružky či šikana na internetu může přerůst v přestupek proti občanskému soužití (který je méně závažný než trestný čin) nebo trestný čin z nenávisti. V obou případech je možné se obrátit na policii, která závažnost případu posoudí a může pachatele vypátrat, i když je z ciziny nebo se skrývá za internetovou přezdívkou. Je proto dobré nenávistné útoky zdokumentovat a uschovat jako důkaz, můžete tak významně pomoci policii. Nezapoměňte ale, že vaše bezpečnost a psychické zdraví má před sběrem důkazů vždy přednost. Více informací naleznete v sekci Prevence a ochrana.
Pokud je vám nepříjemné chodit na policejní stanici, můžete trestní oznámení na nenávistné trestné činy na internetu podat také skrz portál občana.
(Předsudečné) Násilí
Násilí nemusí být jen fyzické, ale i psychické, verbální či sexuální. Pokud je násilí motivováno předsudky nebo nenávistí vůči skupině lidí, např. trans lidem, tedy pokud vás někdo napadá kvůli tomu, jací jste a k jaké skupině lidí patříte, jedná se o předsudečné násilí. Předsudečné násilí je trestný čin, který může pachatel spáchat v online i offline světě. Méně (právně) závažné formy předsudečných činů lze pak postihnout jako předsudek, konkrétně předsudek proti občanskému soužití, za přestupky pak pachateli hrozí napomenutí nebo pokuta.
Účinnou právní (ale také sociální a psychickou) pomoc obětem předsudečného násilí poskytuje organizace In IUSTITIA. Pokud jste se jako queer člověk setkal s předsudečným násilím a chcete pomoci nebo poradit, využijte jejich formulář Justýna.
In IUSTITIA také připravila průvodce pro LGBTQIA+ lidi, kteří se v ČR setkali s trestným činem, a to jak v českém, tak v anglickém jazyce. Průvodce Vám pomůže se v situaci zorientovat, provede Vás jednotlivými kroky oznámení trestného činu na policii, soudním řízením a dalšími možnostmi jako je náhrada škody a nemajetkové újmy.
Případně se můžete obrátit na policii, ať už písemně nebo ústně. Nezapomeňte však vždy uvést nejdůležitější informace (kdo jste, kdo vás napadl, kdy, kde, za jakých okolností. Pokud jste sbírali informace (např. screenshoty), nezapomeňte to vše do oznámení zahrnout.
Jak se chránit?
Základní bezpečnost je stejná jako všude jinde. Vyhýbejte se osobám, které vám přijdou podezřelé, nechoďte na akce, které mají potenciál být transfobní. Ač mohou být pokřiky a otázky zraňující, je důležité na ně nereagovat a neeskalovat tak situaci. Není to ale důvod se bát a omezovat se, jen je dobré mít se na pozoru.
Opatrnost je dobré mít na mysli i v online prostoru, nesdílet na sociálních sítích to, co nechcete, aby se dostalo na veřejnost. A nereagovat na transfobní příspěvky, případně bez váhání blokovat ty, kteří vás obtěžují.
Podpora komunity
- Balíček komunitní zodpovědnosti
- Tento “Balíček komunitní zodpovědnosti” vznikl z volné spolupráce aktivistva z různých kolektivů; jak osob, kterým byly hranice překročeny, tak těch, které*ří hranice překročili*y. Tato rešerše je náš způsob, jak začít téma pomalu ohledávat. Pokud máš nějaké další zdroje, co by se sem hodily, budeme velmi rádi*y. S dalšími nápady, zpětnou vazbu a otázkami se nám ozvi na balicekkomunitnizodpovednosti@proton.me
- Balíček komunitní zodpovědnosti
- Informace o podpůrných skupinách a komunitních akcích.
Nebuďte bezmocní se Safety Net!
Transfobie se může týkat kohokoli z nás. Je důležité vědět, co v takových situacích dělat. A především mít odvahu s tím něco dělat. Nebojte se ozvat, pokud se vám něco stane, svým blízkým nebo své komunitě. Nebo i organizacím, které jsou bezpečné a vědí jak pomoci:
Nejste v tom samy*i. A společně se dokážeme postavit proti transfobii!
Kontaktní formulář Transparentu pro řešení případů předsudečnosti
Zkušenost s obtěžováním
- Nejvíce takových zkušeností měli*y NBi+ lidé (65 % z nich), trans muži a PQA lidé (obě skupiny shodně v 61 %).
- V posledním roce zkušenost s obtěžováním, urážkami či rozrušením 47 % dotázaných v Česku.
- Nejčastěji to byli*y NBi+ lidé (52 %), trans muži (49 %), trans ženy (47 %)
Fyzické či sexuální násilí a vyhrožování
Světová zdravotnická organizace (Krug et al., 2002,s. 5) definuje násilí jako úmyslné použití fyzické síly nebo moci, ať už v podobě hrozby nebo reálně, proti sobě samému, jiné osobě nebo skupině či komunitě, které má za následek nebo s vysokou pravděpodobností bude mít za následek zranění, smrt, psychickou újmu, špatný vývoj nebo deprivaci.
- Z našich výsledků vyplývá, že za posledních 5 let má zkušenost s fyzickým či sexuálním napadením a vyhrožováním násilím 18 % všech dotazovaných. To je o 3 % více než uvedla studie VOP (2018).
- Disproporčně nejvíce byly těmito činy ohroženy trans ženy. Zkušenost s fyzickým či sexuálním napadením a vyhrožováním násilím má až 60 % trans žen – hodnota trojnásobně převyšující průměr.
Nahlašování fyzického a sexuálního násilí a vyhrožování násilím
Poslední incident fyzického či sexuálního násilí a vyhrožování násilím byl nahlášen pouze ve 13 % případů, ať již samotnými respondenty či respondentkami, které jím byli dotčeni nebo někým jiným.
- Nejčastěji byly nahlášeny incidenty, které se staly mužům (22 % případů) a trans ženám (taktéž 22 % případů).
- Nejméně často naopak incidenty nahlašovali trans muži (8 %).
Důvody nenahlašování u trans lidí – neodpovídající doklady, obava z úřadů a policie, obava ze sekundární viktimizace
Místo
Z hlediska místa posledního incidentu fyzického a sexuálního násilí, respondenti a respondentky uvedli, že se nejčastěji odehrál ve veřejném prostoru – jako místo činu to uvedlo 36 % dotazovaných. Druhým nejčastěji uváděným místem byl domov – sexuální a fyzické násilí zde zažilo 21 % respondentek a respondentů.
Toto číslo je zdaleka nejvyšší u trans mužů, kteří jako místo činu domov reportovali ve 34 % případů.