Česko kritizuje Rada Evropy, kvůli kastracím. Ministerstvo spravedlnosti otevírá diskusi o změně.

Komisařka Rady Evropy kritizuje podmínku kastrací během úřední změny pohlaví, apelovala na jejich zrušení. Ministerstvo spravedlnosti je připraveno o změně zákona podrobně diskutovat. 

Dunja Mijatovićová, komisařka Rady Evropy, se minulý týden setkala s představiteli české vlády, aby diskutovala o lidských právech, včetně segregace Romů a dostupnosti potratů. V rozhovoru pro iRozhlas uvedla, že se také chystá vést diskusi s vládními zástupci o narovnání podmínek pro trans lidí. Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák je však připraven o novele vést podrobnou diskusi, ačkoliv zmiňuje, že to nebude jednoduché.

Jedno téma, které stále řeším, a to nejen v Česku, je legislativa, jež nařizuje sterilizaci osobám, které si chtějí úředně změnit pohlaví. Z 46 zemí spadajících pod Radu Evropy má podmínku sterilizace pro trans lidi jen dvanáct zemí. Česko je mezi nimi,” uvedla Komisařka Rady Evropy pro lidská práva.

Dále pak poukázala především na dřívější nezákonné sterilizace romských žen a současné problémy s vypořádáním odškodného. Podle Mijatovićové je na místě podobným situacím, kde jsou menšiny poškozovány sterilizací, předejít. Zmínila, že taková praxe zkrátka není v souladu s lidskými právy, jak mimo jiné již dříve rozhodl i Evropský soud pro lidská práva. 

Pro mě osobně je devastující slyšet příběhy trans lidí napříč Evropou, kteří jsou nuceni podstoupit sterilizaci jen proto, aby mohli mít v pase své pohlaví. Je to obzvlášť tristní, protože Evropa byla světovým lídrem, co se týče genderových a lidskoprávních otázek a celkově moderního smýšlení. Po dekády byla Evropa místem, kde ženy měly přístup k potratům, antikoncepci a tak dále. Nevím, proč v roce 2023 musíme znovu řešit přístupy k potratům a nezákonné sterilizace,” dodala Mijatovićová v rozhovoru pro iRozhlas.

Vládu ke zrušení podmínky kastrací trans lidí během úřední změny pohlaví vyzvala také veřejnost, a to v rámci petice „Společně proti nenávisti”, kterou podepsalo již více jak 23 000 lidí a 23 organizací a která vznikla v reakci na teroristický útok v Bratislavě minulý rok. 

I nedávná studie ILGA-Europe poukazuje na to, že v oblasti rovných podmínek pro LGBTQ+ lidi je Česká republika výrazně pozadu za EU i celoevropským průměrem. Podle žebříčku se umístila na 32. místě ze 49 zemí, což znamená, že za námi zůstávají pouze Polsko, Rumunsko, Bulharsko a některé pobaltské státy. ILGA, která situaci dlouhodobě mapuje, mimojiné poukázala na nutnost reformovat úřední změnu pohlaví. Ta by podle organizace měla být férová, transparentní a bez zbytečných medicínsko-dehonestujících zásahů, jako jsou právě kastrace. 

Ministerstvo spravedlnosti je však připraveno o novém zákonu podrobně diskutovat. Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák je přesvědčen, že Česká republika patří a připojí se k výrazné většině států Evropy, které umožňují úřední změnu pohlaví bez podmínky diagnózy či sterilizace.

 „Věřím, že se staneme součástí světa, kde se povinná sterilizace při změně pohlaví nepožaduje. Nejedná se o zákrok z lékařského hlediska nezbytný, naopak může zdraví poškodit. Také Řídící výbor Rady Evropy pro diverzitu a inkluzi ve své zprávě zdůraznil, že požadavek sterilizace či operačních zásahů pro účely úřední změny pohlaví je ve zjevném rozporu s mezinárodním standardem ochrany lidských práv a vyzval k jeho zrušení v právních řádech všech členských států. Vím, že to nebude jednoduché, ale jsme připraveni na toto téma vést podrobné diskuse,“ uvedl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.

Organizace Trans*parent, která se věnuje rovným podmínkám a společenskému postavení trans, nebinárních a intersex osob o tuto změnu dlouhodobě usiluje. „Zrušení povinných kastrací trans osob by byl historický milník a posun České republiky směrem k západnímu a evropskému smýšlení o lidských právech. Trans lidé si ze všeho nejvíce přejí žít ve své dané sociální roli tak jako kdokoliv jiný. Život bez vidiny nutného, avšak zbytečného a potupného lékařského zásahu nás tak naplňuje nadějí, že jsme o krok blíže k uznání uvnitř respektující společnosti,”  uvedl Viktor Heumann, předseda spolku Trans*parent. „Kastrace patří zpátky do středověku a ne do moderní demokratické společnosti 21. století. Jsme připraveni chystanou novelu o úřední změně pohlaví odborně připomínkovat z pohledu našich prožitých zkušeností,” dodal.