Náš rok 2020

Tento rok byl pro všechny velice náročným. Ale náš spolek se nevzdal a přes nepřízně se snažil udělat vše, co bylo v jeho silách, aby podpořil českou trans* komunitu. Pojďme si shrnout, co vše jsme za tento rok zvládly*i a na čem jsme se podílely*i. Je toho fakt hodně!

Na jaře jsme rozjely*i kampaň proti sterilizacím, které jsou povinným krokem při úřední změně pohlaví. Česká republika je jeden z posledních států EU, ve kterém je tento zákrok požadován, ačkoliv byl vyhodnocen mnoha organizacemi v rozporu s lidskými právy. Cílem této akce bylo oslovit poslankyně*poslance, seznámit je s aktuální situací a proč je potřebná změna. V kampani jsme navázaly*i na video spoty #jsmetrans, které vznikly v roce 2019.

V rámci Prague Pride 2020 🌈 jsme spojily*i své síly s Amnesty International. Na společném stánku jste se mohly*i informovat o životě LGBTI+ lidí ve státech Visegrádské čtyřky 🇨🇿🇸🇰🇵🇱🇭🇺. A také se zapojit do petice #drop33 a podpořit situaci trans* lidí v Maďarsku, ve kterém bylo na jaře znemožněno podstoupit úřední změnu pohlaví.

Naše řady se rozšířily o regionální skupinku v Ostravě, kterou spoluzaložila Klárka s Petri. Představily se světu v souvislosti s International Trans Day of Visibility. Společně uspořádaly několik výletů a akcí nejen v Ostravě, ale i v Olomouci. Holky jsou hlavně aktivní na Instagramu. Od podzimu také pořádají podpůrná sdíleníčka, které jsou obdobou podpůrných skupin.

Dokumentární cyklus Televizeseznam.cz vznikl s naší spoluprací jako unikátní projekt mapující život osob s transgender a nebinární životní zkušeností. Jak žijí lidé, kteří se vymykají běžným škatulkám? Jak nás vnímá česká společnost a jaké překážky musí v každodenním životě překonávat? To se dozvíte v této šestidílné sérii, kde své příběhy představí 5 trans* lidí.

Naše členky*naši členové se objevily*i ve spoustě rozhovorech. Také jsme uspořádaly*i webinář pro média a několik workshopů na školách o tom, jak přistupovat k trans* studentkám*studentům.
Rozhovor na DVTV.cz s Viktorem | Webinář o transparentní češtině na Mezipatrech | Rozhovor s Viktorem na rádiu Wave | Bára na debatě o povinných sterilizacích trans* osob | Talkshow V Tranzu na Prague Pride | Podcast Vysílač | Podcast Vyhonit ďábla

Podpůrné skupinky se dočkaly tento rok velkých změn – kvůli COVID opatřením probíhaly hlavně online. Za tento rok jste se s našimi facilitátorkami*facilitátory mohly*i setkat 16 krát virtuálně a 11 krát naživo v prostorech Prague Pride na Výtoni.

Děkujeme všem, které*kteří nás podporují, sdílejí, lajkují. A také děkujeme všem, které*kteří s námi spolupracují, pomáhají nám zlepšovat společenskou a legislativní situaci trans* lidí, a vytváří s námi přátelský prostor pro všechny trans, nebinární, intersex lidi a ty, které*kteří svoji identitu ještě hledají.