Vyzýváme Miloše Zemana k omluvě

Prezident republiky Miloš Zeman v nedělním pořadu na TV Prima záměrně urazil transgender osoby po celém světě. Doslova pravil: „Koho ale vůbec nechápu, tak jsou transgender lidé. Jestliže si necháte přeoperovat pohlaví, tak se dopouštíte trestného činu sebepoškozování. Tito lidé jsou mně opravdu bytostně odporní.“

Nejenže se prezident ve svém výroku zásadně mýlí – ne všichni transgender lidé totiž operace podstupují a žádný trestný čin sebepoškozování neexistuje, je to navíc právě český stát, který jako jeden z posledních států v Evropě nutí trans lidi k operaci kvůli úřední změně pohlaví. Ale především dává Miloš Zeman ve svém projevu celému světu najevo, že je podle něj v pořádku nenávidět určitou skupinu lidí na základě genderové identity.

Nikdo, kdo je trans, si svůj osud dobrovolně nevybral. Být trans není volba ani životní styl. Trans lidé se potýkají s nepochopením společnosti a s těžkostmi v životě, jaké si lidé z běžné populace ani neumějí představit. Miloš Zeman si ke svému nenávistnému výpadu vybral jednu z nejzranitelnějších skupin obyvatel. Trans lidé svojí identitou nikomu neubližují, chtějí žít obyčejné životy v genderové roli, která je jim vlastní.

Vyzýváme tímto Miloše Zemana k veřejné omluvě.