Pozvánka na queer filmový festival Mezipatra

I letos se bude konat tradiční queer filmový festival Mezipatra! Letošní 21. ročník však bude trochu jiný, než všechny předchozí. Veškeré filmy se budou streamovat on-line a festival bude zahájen ve čtvrtek 5.11. slavnostním živým přenosem. Jak můžete festival sledovat, se dozvíte zde: Mezipatra queer filmový festival – Online a živě! Jaká budou letošní Mezipatra?

Jako každý rok v programu nechybí velký výběr filmů s trans* tématikou, které určitě stojí za zhlédnutí.

Hlavní soutěž celovečerních filmů

Lola/Lola vers la mer (Francie, 2019)

http://www.mezipatra.cz/program/katalog-filmu/9-2020/film/1175-lola-vers-la-mer.html

Být svobodná a nezávislá je životním krédem dospívající Loly. Její představa však naráží na maloměšťáckou povahu otce, pro kterého je idea tradičního rodinného štěstí nedotknutelná. Skutečnost je ale složitější. Ve chvíli, kdy se Lola postaví za sebe, přestává pro otce existovat. Světy obou hrdinů se opět prolnou se zprávou o úmrtí jejich milované matky a manželky, aby společně splnili její poslední přání.

O Lole se po premiéře rozepsala naše panelistka Markéta v článku ZDE.

Děvčátko/Little girl (Francie, 2020)

http://www.mezipatra.cz/program/katalog-filmu/9-2020/film/1161-petite-fille.html

Sedmiletá Sasha se odmalička cítila jako dívka. Rodiče a sourozenci její identitu přijímají a snaží se jí být ve všech ohledech oporou. Mimo domov ale rodina naráží na překážky a nepochopení, a to především u vedení školy, kterou Sasha navštěvuje.

Amber navždy/Always Amber (Švédsko, 2020)

http://www.mezipatra.cz/program/katalog-filmu/9-2020/film/1154-always-amber.html

Amber je sedmnáct a je nebinární. Spolu se svým nejlepším kamarádem Sebastianem žijí bezstarostný život plný snů a parties, aniž by se zamýšleli, co bude zítra? Zdá se, že je jim liberální a moderní svět nakloněn, a že neexistuje nic, co by jejich utopii narušilo. Idylický svět ale nabourá realita, láska, zábrany a nedorozumění.

Mezidobí (Jižní Korea, 2019)

http://www.mezipatra.cz/program/katalog-filmu/9-2020/film/1203.html#galleryea7fd9ed06

„Dvojité espresso s extra shotem“ zní objednávka Ye-jin, studentky střední školy, jež upoutá pozornost kavárnice Hae-soo. Vedená touhou proniknout k tajemné dívce, Ye-jin začne brzy s provozem kavárny pravidelně vypomáhat a dvojici rychle spojí nečekaně pevný vztah. Chování její nové přítelkyně ale dává tušit, že Hae-soo má komplikovanou minulost. Kdo je vlastně Hae-soo? Obě ženy svá tajemství skrývají nejen před světem, ale i sebou navzájem. 

Výběr z hlavní soutěže krátkých filmů

Mezipatra letos věnují jeden z bloků svých shorts trans tématice – Díváš se skrze mne

Výběr v sekci trans shortů si můžete prohlédnout na tomto odkaze:

http://www.mezipatra.cz/program/katalog-filmu/9-2020/filmpackage/128.html

Mack v ringu/Mack Wrestles (USA, 2019)

http://www.mezipatra.cz/program/katalog-filmu/9-2020/film/126/1151-mack-wrestles.html

Mack je wrestler v Texasu, jenže musí zápasit s holkami, protože má v rodném listě: holka. Nikomu se to nelíbí, ani jemu, ani rodičům protiháček. Vržen mezi byrokratický aparát předpisů a naštvané protihráče se snaží najít cestu, jak zůstat ve sportu, který se stal jeho životem.

Teď už Dafné/Traverser la nuit (Francie, 2019)

http://www.mezipatra.cz/program/katalog-filmu/9-2020/film/128/1183-traverser-la-nuit.html

Bohatá Pařížanka se vrací do rodného města, aby se potkala se svou matkou. Ta se ale nikdy nesmířila s trans identitou svého potomka. Atmosféra je napjatá a nepříjemná, plná nevyřčených emocí a překážek, ale pro obě hrdinky je to poslední šance, jak svůj vztah dát do pořádku. Překonají to?

Dokumentární série

Trans* (Česká republika, 2020)

http://www.mezipatra.cz/program/katalog-filmu/9-2020/filmpackage/133.html

Dokumentární série Trans* nabídne intimní portrét pěti lidí, kteří se vzpírají zažitým představám o dvou daných pohlaví. Jak je vnímá česká společnost a které překážky musí v každodenním životě překonávat? K sérii přibude v rámci Mezipater i online debata s protagonisty a tvůrci dokumentu.

Doprovodný program

Transparentní čeština – workshop

Chcete se dozvědět, proč se stále častěji upouští od termínu „transsexualita“, co přesně je misgendering nebo jaká zájmena používají nebinární lidé? Workshop vám na konkrétních příkladech ukáže, jak používat vhodnou terminologii a jak psát nejen o tématech kolem genderové identity. Panel tvoří: Markéta Bečková ze spolku Transparent, Lenka Králová, moderátorka pořadu V Tranzu, a Ivana Recmanová, lingvistka, překladatelka a mediální poradkyně,

Na workshop je nutné se předem zaregistrovat skrze tento registrační formulář. Odkaz na videohovor vám následně zašleme na e-mail.

Online 
6. 11. / 17:00
vstupné: zdarma

Kompletní katalog filmů naleznete zde: Katalog filmů