Markéta vás zve na film LOLA

Po zhlédnutí filmu Lola jsem si přečetla několik recenzí, které na ni od premiéry vznikly. Všechny byly moc pěkné, chyběl mi však pohled někoho, jako je Lola. Mladá dívka, která prochází tranzicí. Řekla jsem si: „Hmmm, vždyť to jsem vlastně já, tak proč to nenapsat?“ Takže pokud jste ještě neviděli Lolu, můžete si přečíst mé dojmy a třeba vás to naláká.

Mezi jednu z největších předností filmu patří to, jak univerzální příběh to je. Není to jen cesta transgender dívky, ale hluboká sonda do duše dospívajícího člověka a jeho vztahu s rodiči. Nejedná se tak o film, který osloví pouze maličkou skupinu lidí, ale opravdu každého. A zároveň tak předá tématiku transgender identity mnohem širšímu publiku.

Film mě utvrdil v tom, jak důležité je dosazovat do rolí transgender postav trans herce. To, že Mya Bollaers, která ztvárnila Lolu, je transgender žena, mi umožnilo vytvořit si s postavou, kterou představovala, mnohem hlubší vztah, který jako by přesahoval filmové plátno. To, co se mi Lola snažila předat, do mě proniklo mnohem hlouběji než například výkon Daniela Krejčíka v divadelní hře Dánská dívka (Divadlo Na Fidlovačce). Přišlo mi to nejvýraznější zejména v momentech, kdy se Mya sprchuje, obléká nebo dělá jakékoliv každodenní úkony, které pro trans člověka mohou být výzvou. Ten pocit souznění mezi hercem a divákem je v tu chvíli téměř hmatatelný.

V Lole se také objevují každodenní situace, ve kterých se trans člověk prostě vidí. Došly mi hormony, sezení u doktora, problémy s doklady a jménem… S každou z těchto situací se může kdokoliv z trans komunity setkat a je dobré, že je Lola může přiblížit i jiným lidem.

Nakonec nezbývá nic jiného, než říct, že tento film pro mě představoval naději. Naději, že trans lidé budou pochopeni a respektováni společností, že děti najdou cestu ke svým rodičům a rodiče ke svým dětem a že i když se někdo nerozejde v dobrém, může přijít změna. Probudil ve mně naději, že i věci, co vypadají marně, mohou skončit happy endem. A možná už jen proto stojí za to se na Lolu podívat, třeba vám dá stejný pocit jako mně.