Vztahy na pracovišti

Trans i nebinární lidé jsou bohužel častěji než cis lidé ohroženi nezaměstnaností, což vyplývá i z výsledků našeho průzkumu, který jsme realizovali v roce 2018. Je to dáno tím, že pro transgender i nebinární lidi bývá těžké si zaměstnání najít nebo po coming-outu udržet.

Máte-li na pracovišti kolegu*yni, nadřízenou*ého či podřízenou*ého, který*á je trans či nebinární, respektujte jeho*jí identitu (vizte sekci výše). Podle potřeby mu*jí změňte vizitku či mailovou adresu a umožněte mu*jí používat toalety/šatny atd. dle je(jí)ho přání.

Někteří lidé si přejí, aby se ostatní dozvěděli o jejich identitě právě od nich, jiní jsou raději, když to ostatním sdělí jiná osoba na pracovišti, například nadřízený*á. Nejlepší je tyto věci probrat osobně na důvěrné schůzce a dohodnout se na postupu. Jiní lidé si například coming-out přát nebudou. Je to naprosto v pořádku.

Je možné, že budete mít vy nebo ostatní zaměstnanci*kyně na pracovišti spoustu otázek ohledně transgender identity či nebinarity. To je naprosto v pořádku, nicméně je lepší tyto otázky směřovat jinam než na osobu, která zrovna prochází tranzicí a nemusí se cítit úplně komfortně při dovzdělávání kolegů*yň.